Příběh sklizně a zpracování vanilky

Vzácný původ vanilkového lusku

Královští rádcové objevili, že vanilka má silné afrodiziakální účinky. Proto v paláci nikdy nesměla chybět! Pochutnávali si na ní už staří Aztékové a opyluje ji jen jedna včela. Přečtěte si o vanilce to, co jste ještě neslyšeli:

Plain-vanilla znamená "jednoduchý, prostý a obyčejný." Ale kdeže! Tento dlouhý, tenký lusk je plodem barevné orchideje (vanilka planifolia), která jako jediná z více než 20.000 druhů orchidejí nese něco jedlého. Vanilka je původem z tropické Ameriky, kde ji pěstovali a zpracovávali už staří Aztékové. Ti moc dobře věděli, že vanilka umí nádherně podpořit chuť kakaa, jejich tradičního nápoje. Tato základní kuchařská moudrost platí dodnes: Vanilka zvyšuje lahodnou chuť čokolády.

Vanilku kdysi považovali za afrodiziakum a byla tak vzácná, že byla vyhrazena jen pro krále. 

Jak vzniká vanilkový lusk

1200x628_pribeh_vanilky

Opylení, sklizeň i zpracování vanilky je velmi složité a časově náročné, takže ​​čistá vanilka stále ještě relativně drahá.

Vše začíná u květů orchidejí, které se otevírají pouze jeden den v roce a to jen na několik hodin. Květ vanilky v přírodě opyluje včela Melipona, která nemůže zvládnout tak velký úkol v tak krátkém časovém období. Květ musí na plantážích opylovat ručně pomocí speciálního háčku.

Po opylení se začínají vytvářet lusky. Trvá asi šest týdnů, než dosáhnou plné velikosti a osm až devět měsíců než dozrají. Zralé lusky se ručně sbírají, jsou zelené a nemají vůbec tu známou vanilkovou vůni.

1200x628_vanilkova plantaz

K dosažení vanilkové vůně potřebují projít tří až šestiměsíčním procesem, který začíná několikanásobným máčením ve vroucí vodní lázni. Jakmile jsou lusky horké, zabalí se do přikrývky a nechají se doslova „vypotit“. Několik měsíců se lusky v noci „potí“ a ve dne suší na slunci. V průběhu tohoto procesu vanilkové lusky přirozeně kvasí, zmenšují se až o 400 procent a získávají svoji charakteristickou hnědou barvu. Nejkvalitnější z lusků jsou potažené jemným bílým práškem, což je vykrystalizovaný přírodní vanilin (který je také produkován synteticky).

Nejběžnější typy vanilkových lusků jsou Vanilka Bourbon, Vanilka Tahitian nebo také Tahitensis (zkráceně Tahini, Tahiti) a Vanilka Mexická.

Vanilka bourbon pochází z ostrovů Madagascar, Mauritius nebo Reunion a jsou bohaté a sladké a nejtenčí ze tří druhů lusků. Říká se jim Channel mezi vanilkami :-)

Vanilka Planifolia se pěstuje všude po světě, především v Indonésii. Její vůně je jemná, květinová a najde si fanoušky mezi všemi, kdo mají rádi jemné a sladké tóny.

Tlusté Mexické vanilkové lusky pocházejí z oblasti Veracruz. Mají hladkou a bohatou chuť, ale nejsou ničím extra zajímavé.

1200x628_vanilkova plantaz kose